top of page
ithalat.jpg

Gümrüklere yerli takip

Gümrük kapılarında kaçakçılıkla mücadelede ve sınır geçişi kontrollerinde yerli sistemlerin kullanılması için yeni bir proje için adım atıldı: Yerli ve milli tarama sistemi.

Sınır kapılarında yolcu, eşya ya da araç kontrollerinde ileri teknolojik cihazların kullanımı yaygınlaştırılacak.

Ticaret Bakanlığı, gümrük kapılarında araç ve konteynerlerin, yüksek teknolojiyle taranarak görüntülenmesi için yapay zeka kullanan yerli ve milli sistemleri devreye almayı hedefliyor.

Bu hedefle, sistemi TÜBİTAK geliştirecek. Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri kullanılacak. Araç veya yükün içinde bulunabilecek suç veya tehdit unsurları otomatik tanımlanacak. Böylece operatör tarafından yapılan görüntüleme analizlerinde hata payı ve inceleme süresi en aza indirilecek.

Tarama Ağı Projesi çerçevesinde görüntü paylaşım ağı modülü kullanılacak. Görüntüler, merkez ve taşra birimlerinin paylaşımına açılacak. Böylece örneğin bir tırın Habur Sınır Kapısından girişinde alınan görüntüsü, Kapıkule Sınır Kapısından çıkış görüntüsüyle karşılaştırılabilecek.

Ticaret hacmi yüksek gümrük kapılarında araçların ve konteynerlerin röngenini çekerek kontrol eden 68 X-Ray cihazı bulunuyor. Yeni sistemde bu kontrollerin tek bir merkezden idare edilmesi ve görüntü analizinin yapılması mümkün olacak.

bottom of page