top of page
AB-%C3%87%C4%B0N_edited.jpg

AB, ekonomik ilişkilerini yeniden şekillendirmeye çalıştığı Çin'le yatırım anlaşmasına vardı

Britanya'nın resmen üyelikten çıkışına (Brexit) serbest ticaret anlaşmasını eklemek suretiyle büyük bir krizi savuşturan Avrupa Birliği (AB), ardından, son 4 yılı ABD Başkanı Donald Trump'ın gümrük vergileri ve ekonomik yaptırımlarının kıskacında geçiren Çin Halk Cumhuriyeti ile yatırım anlaşmasına vardı.

AB ile Çin'in 7 yıl süren müzakerelerin ardından geleceğe yönelik yatırım anlaşmasının şartlarına dair mutabakata varması, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in dün video konferans yoluyla yaptığı 5'li görüşmeyle taçlandırıldı.

Yürürlüğe girmesinin en az bir yıl daha alması beklenen anlaşma, AB'nin hem ortak hem rakip gördüğü Çin'le yeni bir ilişki şekillendirme çabasının parçasını oluşturuyor. AB'nin dünyanın 2. en büyük ekonomisi Çin ile ekonomik ilişkileri modernize etme yönündeki en kapsamlı teşebbüsü niteliğindeki anlaşma, Avrupalı şirketlerin Çin pazarına erişimini artıracak ve AB'nin aleyhine ticari dengesizliğe bir nebze çeki düzen verecek.

Mutabakata varılan anlaşmanın ana hatları şunlar:

  • Avrupalı firmalar, elektrikli otomobiller, telekom bulut hizmetleri ve yer hizmetleri gibi hava ve deniz taşımacılığıyla bağlantılı belirli alanlarda Çin'de faaliyet gösterme izni alacak.

  • Otomotiv sektörü, birçok finansal hizmet, özel hastane, reklam, emlak ve kanalizasyon gibi çevre hizmetleri için ortak girişim şartı ortadan kalkacak.

  • Çin, yabancı şirketlerden zorla teknoloji transferini yasaklamak için yasalar çıkaracak, sübvansiyonlar konusunda daha şeffaf olacak ve devlete ait işletmelerin yabancı yatırımcılar aleyhine ayrımcılığını engelleyecek.

Anlaşmadan fayda sağlayabilecek şirketlerin başını, hepsi de Çin'de büyük mevcudiyete sahip Daimler, BMW, Peugeot, Allianz ve Siemens çekiyor. Fransız Peugeot hariç diğerleri Alman devleri. 

Nitekim anlaşmayla ilgili en büyük sevinç gösterisi, Alman otomotiv sanayinden geldi. Otomobil Endüstrisi Derneği (VDA), anlaşma için "Almanya, uluslararası ticaret ve rekabetin güçlendirilmesi anlamına geliyor" dedi.

Alman Sanayicileri Birliği (BDI) Başkanı Joachim Lang ise 'taşlı bir yol' ikazında bulunarak "Hayal kurmamalıyız. Bu anlaşmayla bile yatırımcılar Çin pazarına gerçekten serbest bir erişim elde etmiyor" dedi. 

bottom of page